مشکلات عمودی گذاشتن پلی استیشن 5

استفاده عمودی از پلی استیشن ۵ می‌تواند باعث خرابی کنسول شود.

از پلی استیشن ۵ (PS5) به دو صورت می‌توان استفاده کرد، ولی به نظر می‌رسد که یکی از آن‌ها باعث می‌شود که کنسول برای همیشه آسیب ببیند. 

اگر به شکل عمودی از کنسول خود استفاده می‌کنید، احتمال آسیب دائمی به سخت افزار آن وجود دارد. با وجود اینکه شما می‌توانید از این کنسول به شکل افقی نیز استفاده کنید، ولی اکثرا در ویدئوهای تبلیغاتی نیز تمرکز روی حالت ایستاده آن هست. این مشکل به خاطر نقص طراحی مربوط به سیستم خنک کننده واحد پردازش سریع پلی استیشن ۵ است.

بنابر گزارش Wololo.net، اگر PS5 برای مدت طولانی در حالت ایستاده بماند، فلز مایع خنک کننده آن مستعد نشتی است. این امر توانایی کنسول برای مدیریت گرمای خروجی از APU را محدود می‌کند و به طور بالقوه به پردازنده آسیب می‌رساند. فلز مایع همچنین می‌تواند روی سایر اجزای حساس چکه کند و باعث اتصال کوتاه شود.

متاسفانه این مشکل تنها به یکی از ورژن‌های پلی استیشن ۵ محدود نیست و این خطر هر دو نوع کنسول دیسک خور و دیجیتالی را تهدید می‌کند. اولین بار یک تعمیرکار کنسول به اسم TheCod3r سه ماه پیش در یوتیوب به این موضوع اشاره کرده بود. این نقص برای همه کنسول‌های موجود در بازار دیده نشده ولی اما احتمال رخ دادنش کم نیست. 

فلز مایع PS5 یک آلیاژ ساخته شده از عناصر ایندیم و گالیم است. گالیم به دلیل توانایی خود در ذوب شدن در دست انسان مشهور است. در صورت ترکیب این دو فلز آلیاژ آن در دمای اتاق مایع بوده و در انتقال گرما بسیار خوب عمل می‌کند. از آنجایی که این فلز مایع نیز رسانای الکتریسیته است، با نفوذ اجزای دیگر می تواند باعث اتصال کوتاه شود.