پروژه جدید استودیو Bend

سازنده بازی Days Gone مشغول ساخت یک لایو سرویس جدید است

استودیو Bend، سازنده بازی Days Gone طبق آگهی استخدامی تازه‌ای، مشغول ساخت یک اثر لایو سرویس یا آنلاین است. این بازی جدید با موتور آنریل انجین 5 ساخته می‌شود و اثری تراز اول خواهد بود. استودیو بند به دنبال یک مدیر پروژه ارشد می‌گردد که سال‌ها تجربه در حوزه مدیریت تولید بازی‌های لایو سرویس و عناوین آنلاین داشته باشد.

استودیو Bend‌ در حالی کار روی بازی لایو سرویس جدید را آغاز کرده که بیش از 200 هزار نفر با امضاء یک عریضه آنلاین، درخواست ساخت بازی دیزگان 2 را داشتند. این استودیو برنامه‌ای برای ساخت بازی بعدی دیزگان ندارد و به نظر می‌رسد که سونی از وضعیت اثر و امتیاز متاکریتیک آن رضایت نداشته است. پلی‌استیشن به ساخت بازی‌های لایو سرویس برای کسب درآمد پایدار رو آورده و استودیو Bend نیز در کنار دیگر توسعه‌دهنده‌ها روی این سبک بازی کار می‌کنند.

نکته قابل‌توجه آن است که استودیو Valkyrie Entertainment نیز در توسعه بازی جدید شرکت دارد. این استودیو به توسعه دیگر آثار سونی از جمله God of War کمک شایانی کرده است و جزو استودیوهای پشتیبان حساب می‌شود. به نظر می‌رسد که با یک اثر لایو سرویس عظیم روبه‌رو هستیم که می‌تواند فصل تازه‌ای برای پلی‌استیشن رقم بزند. استفاده از آنریل انجین 5 نیز نکته مهمی است. این موتور گرافیکی اجازه ساخت بازی‌هایی بسیار گرافیکی با جزئیات خارق‌العاده را می‌دهد و بسیاری از استودیو‌ها به استفاده از آن رو آورده‌اند.

پروژه جدید استودیو Bend

استودیو Bend بیشتر به دلیل ساخت بازی‌های تک‌نفره و کاملاً داستانی شناخته می‌شود. بازی Days Gone برای نمونه یک اثر جهان‌باز با سبک روایی ویژه بود که اگرچه از نظر منتقدان اثری باکیفیت حساب نشد، اما طرفداران بسیار زیادی پیدا کرد. دنیای بازی زیبا و چشم‌نواز بود، اما بودجه کم بازی و ایرادهای آن باعث شد تا جلوی موفقیت بیشتر اثر گرفته شود. ممکن است سونی یک بازی لایو سرویس بر اساس دنیای دیزگان بسازد و باید منتظر خبرهای بیشتر ماند.

ورود استودیو بند به حوزه بازی‌های لایو سرویس نشان می‌‌دهد که دوران تمرکز کامل روی بازی‌های آفلاین داستانی و سینمایی به پایان رسیده است. پلی‌استیشن سرمایه‌گذاری بیشتری روی بازی‌های آنلاین انجام داده است. بازی Helldivers 2 موفقیت‌آمیز بود و میلیون‌ها نفر بازی‌کننده پیدا کرد. هرچند پروژه‌هایی مانند بازی آنلاین لست آو آس موفقیت‌آمیز نبودند و ساخت آنها لغو شد. ساخت یک اثر لایو سرویس نیازمند دقت و هزینه زیادی است و معمولاً هر اثری در این حوزه به موفقیت نمی‌رسد.

گفتنی است استودیو Bend در سال 2022، پیشنهاد ساخت بازی Resistance‌ به‌صورت جهان‌باز را داده بود و ایده آنها رد شد. گفته می‌شود که این استودیو مدتی به دنبال کار روی آنچارتد جدید بوده است و برنامه‌های آنها به‌طور کامل تغییر یافته است.