Square Enix و گذر از دوران انحصاری

اسکوئر انیکس تمامی بازی‌های خود را برای کامپیوتر و ایکس باکس منتشر می‌کند

در تازه‌ترین اخبار از دنیای بازی‌های ویدیویی متوجه شدیم که استودیو Square Enix قصد دارد تمامی عناوین خود را برای پلتفرم‌های کامپیوتر و ایکس باکس منتشر کند. این خبر نشان می‌دهد که روزهای انحصاری پلتفرم‌های ناشر ممکن است به پایان برسد و استودیو اسکوئر انیکس می‌خواهد طرح تجاری جدید را در پیش بگیرد.

این طرح به نام Square Enix Reboots and Awakens شناخته می‌شود که با استراتژی سه ساله امیدوار است به رشد بلند مدت این پروژه منجر شود و طرفداران را راضی نگه دارد. در یکی از چهار رکن‌های این طرح ذکر شده که «تقویت نقاط مشترک با مخاطبان» می‌تواند باعث شود تا ناشر به سمت استراتژی چند پلتفرمی حرکت کند.  این طرح به طرفداران می‌گوید که شرکت اسکوئر انیکس قصد دارد یک استراتژی چند پلتفرمی را دنبال کند که شامل پلتفرم‌های نینتندو، پلی استیشن، ایکس باکس و کامپیوتر می‌شود.

این طرح می‌تواند به تمامی بازیکنان تجربه‌ای شیرین از عناوین AAA و فرنچایزهای اصلی این استودیو را هدیه دهد. در حالی که هنوز به صورت مستقیم این موضوع در برنامه‌ها ذکر نشده، اما نسخه‌های اخیر عناوین Final Fantasy 7 Remake و Rebirth بارزترین نمونه از اسکوئر انیکس هستند که عناوین انحصاری را برای دیگر پلتفرم‌های عرضه کردند.

Square Enix و گذر از دوران انحصاری

با توجه به خواسته بازیکنان دیگر عناوین انحصاری کم کم دارن دوران خودشان را پشت سر می‌گذارند و این استودیو می‌تواند با طرح خود اولین در نوع خودش باشد و توسعه‌دهندگان دیگر بازی‌های انحصاری را به نغع خودشان ندانند.

به صورت بسیار مهمی در این طرح ذکر شده که عناوین اسکوئر انیکس باید «از کمیت به کیفیت تغییر کنند» و روی ارائه بازی‌هایی تمرکز کند که بازیکنان بیش‌تری از آن لذت می‌برند. هدف اصلی اسکوئر انیکس، راه‌اندازی عناوینی است که هیجان بازیکنان را تضمین و آن‌ها را به سمت این استودیو بیش‌تر جذب می‌کند. از طرفی اولویت آن‌ها لبخند و رضایت بازیکنان است که با انتشار عناوین AAA می‌توانند آنها را در کنار خود داشته باشند.

طرح نتیجه اعلامیه‌ای است که در جریان کنفرانس نتایج مالی اسکوئر انیکس در ماه فوریه منتشر شد، جایی که رئیس تاکاشی گفت که این شرکت در حال انجام یک سری بازنگری اساسی از روند توسعه خود برای بهبود کیفیت بازی‌هایش است و در آینده اطلاعات بیش‌تری از روند این طرح ارائه خواهند کرد. با این حال اگر این طرح به خوبی پیش برود و بتواند رضایت بازیکنان را جلب کند، قطعا در آینده اتفاقات جالبی در صنعت گیم رخ خواهد داد.