مشخصات سخت افزاری PS5 Pro

مشخصات سخت افزاری و زمان عرضه PS5 Pro فاش شد

بعد از حرف و حدیث‌های فراوان، به تازگی اطلاعات و مشخصات جدیدی از نسخه پرو کنسول پلی استیشن 5 منتشر شده که جزئیات جالبی را در اختیار طرفداران قرار داده است. مدتی از عرضه پلی استیشن 5 می‌گذرد و با نزدیک شدن به چهارمین سالگرد این کنسول، صحبت از عرضه پلی استیشن 5 پرو (PS5 Pro) در اواخر امسال به گوش می‌رسد. شایعات زیادی در رابطه با نسخه بهبود یافته کنسول PS5 داشتیم که با نام رمزی Project Trinity در حال توسعه بود، حال به نظر می‌رسد مراحل تولید این پروژه در خط پایانی خودش قرار دارد.

براساس اطلاعات منتشر شده از افشاگران دنیای گیم و جزئیات درز کرده شرکت سونی برای استودیوهای تردپارتی (Third-Party)، متوجه شدیم که نسخه بهبودیافته با سخت افزاری قدرتمند در تعطیلات پایان سال 2024 روانه بازار خواهد شد. در گذشته افشاگری به نام قانون مور مرده است (Moore’s Law Is Dead) به مشخصات و جزئیات سخت افزاری کنسول پلی استیشن 5 پرو اشاره کرده بود، اما از آنجایی که این افشاگر رسمیتی در میان اینسایدرهای دیگر نداشت؛ مورد توجه قرار نگرفت. حال در جدیدترین گزارش تام هندرسون از رسانه اینسایدر گیمینگ، مطلع شدیم که اطلاعات این افشاگر صحیح بوده و اسناد فاش شده واقعی است که خبر از قدرت سخت افزار PS5 Pro می‌دهد.

مشخصات سخت افزاری PS5 Pro

در مهم‌ترین ویژگی‌های این نسخه می‌توان به دست‌یابی به فریم ریت ثابت در رزولوشن 4K، حالت پرفرمنس جدید با کیفیت 8K و رهگیری پرتو پیشرفته و ارتقا یافته بوده و همچنین گزارش شده که دارای 33.5 ترافلاپس در مقایسه با 10.28 PS5 اصلی خواهد بود که تقریبا سه برابر سریع‌تر از مدل پایه است. همینطور ادعا شده که این نسخه از کنسول پلی استیشن 5 دارای قابلیتی جدید به نام PSSR تحت عنوان (Playstation Spectral Super Resolution) است که می‌تواند باعث بهبود نرخ فریم و پردازش و افزایش رزولوشن به 4K و نهایتاً 8K شود. به نظر می‌رسد سونی برنامه‌های زیادی برای این قابلیت در نظر گرفته است و می‌تواند شگفتی هیجان‌انگیزی را به طرفداران ارائه کند.

تقریبا در سپتامبر 2023 (شهریور 1402) بود که سونی کیت (Devkit) توسعه کنسول پلی استیشن 5 پرو را برای استودیو فرست پارتی و تردپارتی خودش فرستاد که اطلاعات زیادی را در اختیار طرفداران قرار می‌داد.  برخی از افشاگران مدعی هستند که سونی قصد دارد کنسول فوق قدرتمند خودش را برای عرضه بازی به شدت موردانتظار GTA 6 آماده کند. در رابطه با این خبر سونی هنوز اطلاعات رسمی و مهمی را در اختیار طرفداران قرار نداده است و ما دقیق نمی‌دانیم در چه تاریخ مشخصی از این کنسول رونمایی خواهد شد. با این حال مجهز بودن به AI Accelerator (شتاب دهنده هوش مصنوعی)، معماری یادگیری ماشینی (Machine Learning) و 33.5 ترافلاپس قدرت خام می‌تواند هوش از سر طرفداران ببرد و آن‌ها هیجان‌زده کند.