کنسول دستی PlayStation

کنسول دستی جدید پلی استیشن فاش شد؛ اجرای بازی PS4 و PS5

 

گزارش تازه‌ای در مورد توسعه کنسول دستی پلی استیشن با سخت‌افزار AMD منتشر شده است. این کنسول بازی قابل‌حمل در ابتدای توسعه و تولید قرار دارد و به نظر با بازی‌های هر دو کنسول پلی استیشن 4 و پلی استیشن 5 سازگار است. سونی مدتی پیش کنسول دستی پلی‌استیشن پرتال را عرضه کرد که تنها امکان پخش بازی‌های PS5 از طریق صفحه‌نمایش را داشت و یک کنسول دستی مستقل نبود.

ویدیو تازه‌ای از اکانت یوتیوب Moore’s Law is Dead به کنسول دستی پلی استیشن می‌پردازد. این شرکت ژاپنی در حال آماده‌سازی برای ورود دوباره به بازی کنسول‌های قابل‌حمل است. دستگاه جدید قرار است به کارت گرافیک AMD تجهیز شود و مراحل پایانی تحقیق و طراحی را می‌گذراند. در نتیجه حداقل دو سال تا معرفی و احتمالاً عرضه باقی مانده است. البته ممکن است که این کنسول هیچ‌گاه چراغ سبز دریافت نکند و در حد یک ایده اولیه باقی بماند. هدف آن است که بتوان بازی مانند The Last of Us Part 1 و God of War را در سفر و حتی مکان‌های عمومی هم بازی کرد.

مشخصات دقیق کنسول دستی پلی استیشن مشخص نیست. این یوتیوبر اما مدعی است که پردازنده کنسول دارای 18 واحد کنترل است تا بتواند تمامی بازی‌های پلی استیشن 4 موجود در فروشگاه رسمی را اجرا کند. این کنسول با بازی‌های PS5 نیز هم‌خوانی دارد و می‌تواند از پس اجرای آنها بربیاید. البته بازی‌سازها باید بازی را برای سخت‌افزار جدید بهینه کنند تا از قابلیت‌های کنسول دستی پلی استیشن بهره‌مند شود. به نظر می‌رسد که کارت گرافیک این کنسول نیز فرکانس 1.8 گیگاهرتز یا کمتر را خواهد داشت.

کنسول دستی پلی استیشن

 

رسانه‌ها معتقدند که انتشار کنسول دستی جدید سونی بیشتر از دو سال طول می‌کشد. البته این کنسول باید چراغ سبز مدیران سونی را دریافت کند که احتمال آن زیاد نیست. به نظر می‌رسد که سخت‌افزار جدید بخشی از خانواده PS6 خواهد شد و هم‌زمان با نسل جدید به بازار وارد می‌شود. حتی احتمال اینکه کنسول جدید در انحصار بازار ژاپن هم باشد وجود دارد. آخرین بار آنها با کنسول PSVita در حوزه دستگاه‌های گیمینگ قابل‌حمل فعالیت می‌کردند و مدت زیادی از آن گذشته است.

بازار کنسول‌های دستی از زمان PSVita تغییرات زیادی به خود دیده است. استیم دک می‌تواند الگوی مناسبی برای سونی باشد، اما باید دید علاقه به خرید یک کنسول دستی که تنها امکان اتصال به فروشگاه پلی‌استیشن را دارد تا چه حد خواهد بود. کنسول جدید امکان اجرای بازی‌های پلی‌استیشن با وضوح کمتر را می‌دهد، محصولی که پلی‌استیشن پرتال باید می‌بود.