داستان بازی Metro Awakening

استودیو Vertigo Games از بازی جدید مجموعه مترو رونمایی کرد. بازی Metro Awakening تنها برای هدست‌های واقعیت مجازی طراحی شده و در ادامه سال 2024 منتشر خواهد شد. بازی مترو اویکنینگ قرار است از طریق هدست‌های PSVR 2، استیم وی‌آر و کوئست 2 و 3 قابل تجربه باشد.

دیمیتری گلوخوفسکی، خالق و نویسنده رمان‌های مترو در مورد بازی جدید اظهار نظر کرده و گفته است: «ریشه‌های این داستان برای من ارزش بسیار زیادی دارند. این بازی حس و حال بازگشت به فنداسیون و ریشه‌های سری را دارد و البته در سطحی که تنها فناوری واقعیت مجازی از پس ارائه آن برمی‌آید.» خالق مترو در نقش مشاور داستانی به تیم سازنده کمک می‌کند و در نتیجه بازی جدید به‌نوعی داستانی فراتر از کتاب‌های مرجع روایت می‌کنند. اما خصوصیات کلی بازی جدید چیست؟

بازی Metro Awakening یک اثر ماجراجویی اول‌شخص داستانی است که به‌طور کامل برای هدست واقعیت مجازی ساخته شده است. مخفی‌کاری، نبرد و کاوش در محیط بازی با هدست واقعیت مجازی باعث شده تا با ایمرسیوترین بازی مترو ممکن روبه‌رو باشیم. این مجموعه همیشه به غوطه‌ور کردن بازی‌کن در محیط شهرت داشته و این بار سطح غوطه‌وری یا ایمرسیو بودن به اوج رسیده است. سازنده مترو با این زیربنا به دنبال روایت چه داستانی است؟

داستان بازی Metro Awakening

داستان بازی مترو اویکنینگ در سال 2028 روایت می‌شود. در واقع فاصله زیادی با این سال نداریم. آخرالزمانی هسته‌ای رخ داده و بازمانده‌ها در تونل‌های مترو شهر مسکو پناه گرفته‌اند. این تونل‌ها آخرین سرپناه بشر هستند، اما پر از خطرات مرگ‌بار. شما در نقش سردار (Serdar)، یک پزشک ماهر و شجاع قرار دارید که به دنبال همسرش می‌گردد. همسر این پزشک به دارو نیاز دارد و در غیر این صورت جانش را از دست خواهد داد. به نظر می‌رسد که جنبه‌های فراطبیعی نیز به بازی اضافه شده است و از دنیای فیزیکی فاصله می‌گیرید و پا به دنیای روحانی خواهید گذاشت.

ریشه‌های داستان مترو طبق بازی Metro Awakening، فراطبیعی است. شما در این بازی دچار یک بیداری روحانی خواهید شد که این نکته از اسم بازی نیز مشخص است. این اولین بار است که بازی مترو برای پلتفرم VR ساخته می‌شود و باید دید که استودیو چطور از پس طراحی آن برآمده است. با این حساب بازی Metro Exodus همچنان آخرین بازی این مجموعه باقی‌ می‌‌ماند و اثر جدید، داستان را به جلو نخواهد برد. این بازی یک پیش‌‌درآمد برای داستان اصلی مترو است و در ادامه سال 2024 منتشر خواهد شد.