هر آن‌چه که باید از بازی Resident Evil 4 Remake بدانید

بازی Resident Evil 4 شاید بهترین بازی این سری باشد. این اثر نه‌تنها بر بازی‌های بعدی سری تاثیر گذاشت بلکه تحولی در بازی‌های اکشن و بقا به راه انداخت. حتی بازسازی نسخه دوم رزیدنت ایول هم تحت تاثیر المان‌های نسخه چهارم اصلی بود. موفقیت بازسازی نسخه دوم یک فاز جدید برای بازسازی نسخه‌های قدیمی سری را آغاز کرد. فازی که با انتشار دو بازی، فراز و نشیب زیادی داشته است. حالا نوبت به بازسازی نسخه چهارم بازی رسیده است. اثری که برای طرفداران اهمیت ویژه‌ای دارد به طوری که ساخت این بازسازی یک ریسک بزرگ برای کپکام بوده است. اما حالا با نمایش‌هایی که از Resident Evil 4 Remake منتشر شده، به نظر می‌آید با ریمیک قابل قبولی روبرو هستیم.

اما پیش از آن که بازی به دستمان برسد بهتر است از تمامی اطلاعات منتشر شده خبر داشته باشیم.

تاریخ انتشار Resident Evil 4 Remake

بازی Resident Evil 4 Remake برای عرضه در تاریخ ۲۴ مارس ۲۰۲۳ (۴ فروردین ۱۴۰۲) برنامه‌ریزی شده است. نسخه اصلی بازی در سال ۲۰۰۵ عرضه شده بود. اخیرا شایعاتی از تاخیر خوردن تاریخ انتشار به گوش می‌رسید اما در گزارشی که رسانه GameInformer از بازی داشته است، خبری از تاخیر تاریخ انتشار نبود و سازندگان تاکید بر انتشار بازی در تاریخ تعیین شده داشتند. از بازی در ماه ژوئن ۲۰۰۵ در رویداد State of Play پلی‌استیشن رونمایی شد. البته که سازندگان اعلام کردند که توسعه بازی در مرحله نهایی قرار دارد.

بازی برای چه پلتفرم‌هایی عرضه می‌شود؟

این بازی قرار است برای کنسول‌های PS5،PS4، Xbox Series X/S و PC عرضه شود. همچنان خبری از انتشار بازی برای کنسول نسل هشتمی اکس باکس یعنی Xbox One نیست. ابتدا سازندگان این بازسازی را به عنوان یک بازی نسل نهمی معرفی کردند. اما در رویداد توکیو گیم شو کپکام اعلام شد که این بازی برای کنسول نسل هشتمی PS4 نیز منتشر خواهد شد.

اما در خبری عجیب کپکام اعلام کرده که محتواهایی برای دستگاه PSVR2 نیز در نظر دارد. سال گذشته بود که نسخه واقعیت مجازی Resident Evil 4 برای Oculus Quest 2 عرضه شد. اما به نظر می‌آید که محتواهای وی‌آر نسخه بازسازی شامل کل اثر نمی‌شود. همچنان از محتواهای در نظر گرفته شده برای PSVR2 اطلاعات کاملی منتشر نشده است.

این بازسازی چه تغییراتی نسبت به نسخه اصلی دارد؟

شایعات تصویر کاملا متفاوتی از بازسازی نسخه چهارم ارائه کرده بودند. اما به نظر می‌آید که کپکام قرار است یکی از وفادارترین ریمیک‌ها را روانه بازار کند. براساس اطلاعات منتشر شده اساس داستان همان چیزی‌ست که در نسخه اصلی دیدیم.

اشلی، دختر رییس جمهور آمریکا توسط یک فرقه ربوده شده و ناگهان سر از یک روستایی در اسپانیا درمی‌آورد. رییس جمهور آمریکا پس از کارهایی که لیان اس کندی (Leon S.Kennedy) در راکون سیتی انجام داد، او را برای نجات دخترش به ماموریت می‌فرستد. می‌دانیم که ایدا وانگ (Ada Wong) با پوششی متفاوت در بازی حضور خواهد داشت. ظاهر کاراکترهای بازی براساس آن چیزی است که در بازسازی نسخه دوم دیدیم و صداپیشه‌ها و بازیگران نیز تغییر نکردند.

با وجود ثابت ماندن ساختار داستان، گیم‌پلی بازی شامل تغییراتی جزئی شده است. برخلاف نسخه اصلی در این بازی خبری از QTEها نیست. اگر نسخه اصلی بازی را تجربه کرده باشید قطعا می‌دانید که QTEها نقش مهمی در کلیت بازی دارند. با این حال سازندگان تصمیم گرفتند تا این المان را از نسخه بازسازی حذف کنند. البته که لازم به ذکر است برخی از المان‌ها مانند رها شدن از دستان زامبی‌ها تنها با QTE ممکن است، به مانند آن چیزی که در بازسازی نسخه دوم هم دیدیم.

به طور کلی می‌توان گفت که Resident Evil 4 Remake دنباله‌رو مسیری‌ست که بازسازی نسخه سوم و دوم آن را طی کردند. حتی می‌توان گفت که تغییرات ایجاد شده در بسته الحاقی Resident Evil Village به نام Shadow of Rose، می‌تواند یک نوع آمادگی برای بازسازی نسخه چهارم باشد. با این تفاوت که بازسازی نسخه چهارم تلاش کرده تا یک تجربه واقع‌گرایانه را خلق کند.

یکی از مهم‌ترین تغییرات بازی که در طول سری هم تغییر مهمی محسوب می‌شود، قابلیت نشستن یا Crouch است. حالا می‌توانید با روش‌های مخفی‌کاری نیز کار خودتان را پیش ببرید. چاقوها دیگر یک سلاح مطمئن نیستند و ممکن است در هر لحظه بشکند. اگرچه که سازندگان هم انیمیشن‌های جدیدی برای ضربه زدن با چاقو برای لیان طراحی کرده‌اند. همچنین برخلاف نسخه دوم، با لیان بقاجویی روبرو هستیم و او به مبارزات رزمی نیز آشنا است.

زاویه دوربین، سوم شخص از روی شانه است. تنها چیزی که کپکام نمی‌توانست هیچ تغییری در آن ایجاد کند. یکی از بزرگترین تحولات نسخه چهارم رزیدنت ایول مربوط به دوربین بازی بود. طراحی زاویه سوم شخص از روی شانه تبدیل به الگویی برای دیگر سازندگان شد. بازی‌های The Last of Us و Dead Space از این بازی الهام گرفتند و از زاویه دوربین مشابه‌ای استفاده کردند.

براساس صحبت‌های تهیه‌کننده بازی، زمان بازسازی مشابه با نسخه اصلی است. انتقادات زیادی نسبت به حذفیات نسخه سوم وجود داشت و شاید یکی از اصلی‌ترین ایرادات بازی بود. با این حال سازندگان وعده دادند که Resident Evil 4 Remake نسبت به نسخه اصلی بسیار وفادار است. همچنین سازندگان اعلام کردند که این بازسازی هیچ حذفیاتی ندارد و محتوای جدیدتر هم دارد. البته اگر گذری به لیک‌ها بزنیم، با اطلاعات متفاوتی روبرو می‌شویم که باید تا انتشار نهایی منتظر ماند.

سازندگان گفته‌اند که هوش مصنوعی اشلی به طور کامل بازسازی شده است. بازیکنان نسخه اصلی قطعا می‌دانند که اشلی چه عذاب بزرگی برای بازیکن بود. حالا اشلی خودش می‌داند چگونه از خطر دور باشد و نیازی به توصیه‌های لیان ندارد. با این حال همچنان باید حواستان به امنیت او باشد چرا که ممکن است او گرفتار دشمنان شود و شما باید او را نجات دهید.

مرحله ابتدایی بازی پیش از رسیدن به دهکده نیز دچار تغییراتی شده است. حالا سازندگان مرحله‌ای طراحی کردند که در آن لیان به بررسی یک کلبه می‌پردازد که در آن اتفاقات وحشتناکی رخ داده است. آن سگی هم که در افتتاحیه بازی اصلی نجات می‌دهید، در بازسازی گرفتار تله شده و کشته شده است.

آنتاگونیست‌ها و ویلن‌های بازی اصلی نیز به نظر در بازسازی حضور خواهند داشت. کراوزر (Krauser)، رامون سالازار (Ramon Salazar)، بیتورس مندز (Bitores Mendez) در بازی حضور خواهند داشت. با این حال سازندگان از یک دشمن جدید نیز رونمایی کردند. این دشمن از یک چکش بزرگ و سنگین استفاده می‌کند و سرش به مانند یک گاو سیاه است. شایعات زیادی وجود دارند که می‌گویند آلبرت وسکر نیز در بازی حضور خواهد داشت اما سازندگان همچنان این موضوع را تایید نکردند و باید تا انتشار بازی منتظر بمانیم.

یکی دیگر از بزرگترین تغییرات بازی، گنجانده شدن مراحل فرعی در محیط است. حالا علاوه بر داستان اصلی، خرده‌ داستان‌هایی هم در قالب مراحل فرعی وجود دارد. سازندگان همچنین محیط‌های جدیدتری هم طراحی کردند و به نقشه اصلی اضافه کردند. به کمک مراحل فرعی می‌توانید به تجهیزات بیشتری دست پیدا کنید و به کمک The Merchant وسایلتان را آپدیت کنید. این فروشنده در نسخه اصلی هم حضور داشت و ساختاری شبیه به Duke در نسخه Village را در بازسازی خواهد داشت.

به طور کلی Resident Evil 4 زمینه‌ساز اکشن شدن سری بود. نسخه‌های پنجم و ششم از فرمولی که نسخه چهارم خلق کرد پیروی کردند. حال سازندگان تلاش کردند تا با تاریک‌تر کردن محیط و اضافه کردن دشمنان ترسناک و البته افزایش المان‌های بقا و مخفی‌کاری، اثر ترسناک‌تری نسبت به نسخه اصلی ارائه دهند.

آیا شینجی میکامی در توسعه Resident Evil 4 Remake نقشی دارد؟

بدون شک نقطه درخشان کارنامه میکامی بازی Resident Evil 4 است. با این حال باید بگوییم که او هیچ نقشی در توسعه این بازسازی نداشته است. او که کارگردان نسخه اصلی بود، زمان زیادی‌ست که از کپکام جدا شده و استودیوی خودش را تاسیس کرده است. به گزارش وبسایت Fanbyte در سال ۲۰۲۱، ابتدا قرار بود پروسه بازسازی این نسخه تحت نظارت استودیوی M-Two شکل گیرد. این استودیو از اعضای سابق Platinum Games تشکیل شده است. این تیم در نظر داشت تا برای این بازسازی از شینجی میکامی کمک بگیرد و او را به عنوان کارگردان برای این بازسازی داشته باشند.

با این حال میکامی اعتقاد داشت که تمرکز او بر این پروژه، به تیم Tango Gamesworks ضربه می‌زند و به این خاطر این پیشنهاد را رد کرد. پس از آن کپکام به طور کامل پروژه Resident Evil 4 Remake را برعهده گرفت و از اعضای تیم بازسازی دو بازی قبلی استفاده کرده است. با این حال میکامی در طول این مدت از بازسازی این بازی استقبال کرده و حتی توصیه‌هایی هم برای تیم سازنده داشته است.

باران و حاشیه‌ها

یکی از جنجالی‌ترین حاشیه‌های Resident Evil 4 Remake مربوط به افکت باران بازی بوده است. بسیاری از این افکت انتقاد کردند. حتی کاربران توییتر این طراحی کپکام را با باران‌های ریمستر GTA Trilogy مقایسه کردند. مشخص نیست که آیا کیفیت دموهای منتشر شده و در دسترس منتقدان مربوط به مراحل نهایی توسعه است یا خیر. اگر هم مربوط به مرحله نهایی توسعه باشد، امکان دارد که سازندگان تدارکاتی برای بهبود افکت باران بازی داشته باشند چرا که انتقادات، بسیار گسترده بوده است.

نتیجه نهایی

بدون شک Resident Evil 4 Remake یکی از موردانتظارترین بازی‌های سال است. کپکام با بازسازی یکی از بهترین بازی‌های دهه ۲۰۰۰ وظیفه سنگینی بر دوش دارد. با این حال سابقه کپکام نشان می‌دهد که آن‌ها می‌توانند ریمیک‌های خوبی بسازند. اما مسئله آنجاست که Resident Evil 4 یک بازی معمولی نیست. باید حدود یک ماه دیگر منتظر بمانیم و ببینیم آیا کپکام توانسته باری دیگر توانایی‌های خودش را اثبات کند یا خیر. بازتجربه یکی از بهترین بازی‌های سری در انتظار بازیکنان است.