عدم کوچ کاربران پلی استیشن به PS5

نصف کاربران پلی استیشن هنوز به PS5 کوچ نکرده‌اند

در آخرین گزارش از شرکت سونی متوجه شدیم که هنوز نیمی از کاربران پلی استیشن به کنسول جدید این شرکت یعنی PS5 کوچ نکرده‌اند. این شرکت اعلام کرد که بعد از گذشت چهار سال از عرضه پلی استیشن 5 هنوز بسیاری کاربران به سراغ تهیه کنسول جدید نرفته‌اند. حدود 60 میلیون مشترک پلی استیشن هنوز نمی‌خواهند پلی استیشن 4 خودشان را رها کنند.

تقریبا در هفته گذشته بود که شرکت سونی در گزارش مالی خود خبر از فروش 59 میلیون دستگاه پلی استیشن 5 خبر داد. با این حال، همچنین مشخص شد که تعداد کاربران پلی‌استیشن 118 میلیون نفر است، یعنی تقریباً نیمی از دارندگان پلی‌استیشن هنوز از PS4 خود استفاده می‌کنند. از مهم‌ترین دلایل این موضوع می‌توان به عدم کاهش قیمت PS5 و عدم وجود عناوین منحصر به فرد و محبوب اشاره داشت. و همینطور تعداد کاربران فعال این پلتفرم با 118 میلیون نفر نشان می‌دهد که افراد بسیار زیادی هنوز روی پلی استیشن 4 بازی می‌کنند.

نسل نهم به طور کلی در دوران عجیب و غریبی کار خودش را آغاز کرد و تقریبا زمانی پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری اس عرضه شدند که افراد زیادی درگیر همه‌گیری کووید 19 بودند. از طرفی کاربران هیجان زیادی برای داشتن کنسول نسل نهمی ندارند؛ زیرا هنوز عنوان مدنظر خودشان را پیدا نکردند. البته که ما دو عنوان محبوب Forbidden West و Halo Infinite را برای هر دو پلتفرم داشتیم، اما به نظر کاربران شرکت سونی و مایکروسافت باید تلاش بیش‌تری برای تغییر نسل‌ها انجام دهند.

عدم کوچ کاربران پلی استیشن به PS5

با این وجود، پلی استیشن 5 عملکرد خوبی تا به امروز داشته و فروش مناسبی به دست آورده است. اما نگرانی در رابطه با کاربران پلی استیشن 4 هنوز وجود دارد و این موضوع برای شرکت سونی اهمیت بسیار بالایی دارد. البته که توسعه‌دهندگان سونی امیدوارند در سال آینده بتوانند نظر گیمرهای بیش‌تری را به سمت خرید PS5 جذب کنند. سوال اصلی اینجاست که اگر انحصاری‌ها نتوانند بازیکنان را به سمت خرید نسل جدید تشویق کند، پس چه کاری باید انجام داد؟

اولین پیشنهاد برای افزایش کاربران پلی استیشن می‌تواند ارائه تخفیف‌های گوناگون در زمینه‌های مختلف باشد. بازیکنان می‌توانند با این تخفیف‌ها به سمت خرید بازی یا کنسول جذب شوند. زمانی که نسل جدید عرضه شد، مشکلات زیادی در رابطه با تامین بازار وجود داشت. اما امروزه هیچ مشکلی در این موضوع وجود ندارد، اما دیگر افراد خواهان خرید نیستن

همچنین این مشکل وجود دارد که هیچ یک از عناوین انحصاری این پلتفرم در بین مخاطبان اصلی محبوبیت زیادی ندارند. عناوین God of War Ragnarok و Horizon Forbidden West عالی هستند و میلیون‌ها نسخه فروخته‌اند، اما تاثیر زیادی مشابه چیزی مانند GTA 6 را ندارند. اخیراً مشخص شد که عنوان بزرگ بعدی شرکت Rockstar در پاییز 2025 منتشر خواهد شد که انحصاری زمانی خواهد بود. شاید در آن زمان شاهد افزایش کاربران پلی استیشن 5 باشیم.