10 مورد از فواید بازی ویدیویی کردن

سلام خدمت شما شیموتکسیای عزیز امروز میخوام به مزایای بازی های کامپیوتری یا همان بازی های ویدیویی بپردازیم (چخبهره مش از بدیاش میگن یکم خوبیاش بخونیم بمولا)

حوزه گیمینگ و بازی جدا از مزایای نقدی و سرمایه گذاری که برای سازندگان دارد، برای بازیکن ها و گیمر ها نیز مزیت های خاص خود را دارد. این مزایا بصورت یک لیست کلی به شرح زیر است.

 • افزایش توانایی های شناختی
 • ارتقای توانایی حل مسئله
 • افزایش توانایی برقراری ارتباط بین دست و چشم
 • قابلیت انجام چند کار بصورت همزمان
 • تصمیم گیری سریع و دقیق
 • رفتار اجتماعی بهتر
 • افزایش توانایی دید حاشیه ای چشم
 • افزایش دقت و انجام سریع تر وظایف
 • ارتقای ارتباطات تیمی و گروهی
 • افزایش حرکات بدن ( برای بازی هایی مثل VR )

——————————————————————————————–

 • افزایش توانایی شناختی و حل مسئله با بازی کردن

اکثر افرادی که بازی کردن جزو کار های روزمره و مورد توجه آنها می باشد، توانایی حل مسئله و شناختی بالایی دارند. به عنوان مثال طبق یک بررسی انجام شده، اکثر افرادی که در حوزه گیم و بازی فعال هستند، تصاویر و مکان های مختلف در دنیای واقعی، بیشتر به یادشان می ماند. همچنین زمانی که با یک مسئله و چالش در زندگی مواجه می شوند، توانایی بالایی در حل مسئله خواهند داشت. این یکی از اصلی ترین مزایای بازی کردن به حساب می رود.

 • افزایش توانایی برقراری ارتباط بین دست و چشم

شاید این تیتر کمی مبهم به نظر برسد که با یک مثال ساده به آن می پردازیم. برقراری ارتباط بین دست و چشم در فعالیت های ورزشی، رانندگی و … بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. یعنی زمانی که شما بصورت همزمان باید از چشم و دست خود استفاده کنید ! بازی کردن دقیقا این قابلیت را در افراد و گیمر ها ارتقا می دهد.

 • تصمیم گیری سریع و انجام چندین کار بصورت همزمان

قابلیت Multi Tasking یا انجام چندین کار بصورت همزمان، ممکن است در بسیاری از شغل ها و حرفه ها به کار افراد بیاید. از مزایای بازی های ویدئویی، ارتقای این قابلیت در افراد است که باعث می شود چندین فعالیت را بصورت همزمان بتوان مدیریت کرد. البته که این قابلیت انرژی زیادی از ذهن می گیرد اما در بعضی از شرایط بسیار کاربردی می باشد. همچنین از دیگر مزیت های انجام بازی، قابلیت تصمیم گیری سریع است. در زمان هایی که افراد باید واکنش سریع نسبت به یک ( اتفاق یا شرایط خاصی) انجام دهند، این ویژگی می تواند بسیار مفید و کاربردی باشد.

 • رفتار اجتماعی بهتر، یکی دیگر از مزایای بازی کردن

حتما مشاهده کردید که بسیاری از گیمر ها و افرادی که به بازی کردن به خصوص بازی های ویدئویی ( کامپیوتر، پلی استیشن، ایکس باکس و …) مشغول هستند، بعضا از طریق ارتباط ویدئویی یا بصورت چت و تماس با سایر افراد در ارتباط هستند. همین فعالیت بسیار جزئی و ساده در رشد و ارتقای رفتار های اجتماعی می تواند بسیار ساده و مفید واقع شود.

 • افزایش توانایی دید حاشیه ای چشم با بازی کردن

از دیگر مزایای انجام بازی های ویدئویی، افزایش قابلیت دید حاشیه ای چشم می باشد. منظور از دید حاشیه ای زمانی است که شما به یک نقطه خیره می شوید و کم و بیش تصاویری را در سمت چپ و راست نقطه ای که به آن نگاه می کنید، مشاهده خواهید کرد. بازی کردن به دلیل توجه به جزئیات و حرکات چشم، در ارتقای این قابلیت بسیار موثر است.

 • افزایش دقت و تمرکز در فعالیت های روزانه

طبق مطالعاتی و تحقیقاتی که انجام شده است، افرادی که در روز به بازی های ویدئویی مشغول هستند، 27% دقت و تمرکز بیشتری نسبت به افراد دیگر دارند. به خصوص در فعالیت هایی که به هماهنگی و برقراری ارتباط بین ذهن، چشم و دست نیاز دارد، افرادی که بازی می کنند، عملکرد بهتری ارائه می دهند.

 • افزایش حرکات بدن

امروزه بازی های ویدئویی توسط دستگاه هایی به نام VR نیز انجام می شوند. این دستگاه ها که با نام واقعیت مجازی شناخته می شوند، باعث شده تا پلیر ها و بازیکن ها مجبور به انجام حرکات خاصی شوند. حرکاتی مثل تکان دادن دست و پا، چرخش سر و .. که همگی باعث افزایش فعالیت های بدنی می شود و در کنار ورزش می تواند گزینه مناسبی باشد.


همین آخرای کار یک پرانتز باز کنم براتون از آزمایش ی محقق کانادایی بگم که قشنگ بشینید 24 ساعته بازی کنید :

دانشمندان از شش نفر که مبتلا به بیماری آب مروارید بودند خواستند که به مدت ۴۰ ساعت در ماه به انجام بازی مدال افتخار بپردازند. بیماران روزی ۲ ساعت و برای ۵ روز در هفته (برای یک ماه) به انجام بازی مدال افتخار پرداختند.خانم Daphne Maurer از دانشگاه McMaster کانادا ( که رهبری این آزمایش بر عهده ی او بوده است) به این موضوع اشاره کرد که زمان انجام بازی ها محدود بودند، چرا که وی نمی خواسته که بیماران به بازی اعتیاد پیدا کنند. از بین شش نفر بیمار، بیماری پنج نفر بعد از یک ماه بهتر شده بود. آنها می توانستند صورت ها و جهت اشکال را بهتر تشخیص دهند.


ودرنهایت بخوایم یک جمع بندی داشته باشیم

در آخرین بخش از بررسی و پرداختن به مزایای بازی کردن، باید اشاره کرد که امروزه با گسترش صنعت گیمینگ، یکی از راه های کسب درآمد ( بازی کردن ) شناخته شده است. طبیعتا هر فعالیتی مزایا و معایب خاص خود را دارد که در زمینه بازی، انجام بازی های کاربردی و مفید می تواند باعث رشد عملکرد ذهنی و بهبود توانایی های افراد شود. پس بازی کنیم و لذت ببریم نه اینکه معتادش شویم.