کنسول بازی روسی، کیکه یا واگعی

روسیه به دنبال توسعه کنسول بازی ملی است

دولت روسیه به دستور ولادیمیر پوتین به دنبال بررسی احتمال توسعه چند کنسول بازی خانگی خواهد بود. دستگاه‌های گیمینگ روسی قرار است با پلی استیشن و ایکس باکس در بازار روسیه رقابت کنند. قطع همکاری شرکت‌های بزرگ مانند سونی و مایکروسافت با شرکت‌های روسی و خروج از بازار آنها باعث شده تا خلأ بزرگی احساس شود و رئیس‌جمهور روسیه معتقد است که این خلأ باید با تولید یک کنسول بازی ملی پر شود.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در کنفرانس ماه ژانویه 2024 پیرامون توسعه اقتصادی اجتماعی، 9 فرمان جدید صادر کرد. یکی از دستورات او، توسعه یک پلتفرم سرگرمی دیجیتال است که باید مشابه پلتفرم استیم باشد که شرکت ولو در طی سال‌های اخیر آن را رشد داده است. روسیه به دنبال آن است که وابستگی به شرکت‌های غربی را حذف کند و بتواند در تمامی حوزه‌ها شرکت داشته باشد و همچنان نفوذش را حفظ کند.

رئیس‌جمهور روسیه حتی دستور توسعه یک فضای ابری و سیستم‌عامل کاربردی برای کنسول گیمینگ روسی را صادر کرده است. نخست‌وزیر روسیه به‌عنوان مجری دستورات جدید انتخاب شده است و تا تاریخ پانزدهم ژوئن 2024‌ (26 خرداد) به او وقت داده شده است. سخنگوی کرملین تائید کرد که هدف آنها، تقویت گیمینگ و حضور آنها در بازار روسیه است.

کنسول بازی روسی، خیال یا واقعیت؟

روزنامه روسی‌زبان کومرسانت به بررسی امکان ساخت و توسعه چنین کنسول بازی پرداخته است. این روزنامه با چند توسعه‌دهنده حاضر در روسیه گفتگو کرده و به نتیجه مهمی دست یافته است. اکثر این توسعه‌دهنده‌ها گفته‌اند که ساخت یک سیستم از صفر به پنج تا ده سال زمان نیاز دارد. آنها معتقدند که اگر چنین سیستمی هم ساخته شود، پانزده سال از لحاظ فناوری از بقیه عقب خواهد بود. روسیه سال گذشته به دنبال توسعه پردازنده ملی و موتور بازی‌سازی ملی بود که از میزان پیشرفت این پروژه‌ها خبری منتشر نشده است.

همکاری با صاحبان کنسول همانند مایکروسافت و سونی کار ساده‌ای نخواهد بود. تولید کنسول بازی گیمینگ در روسیه نیازمند همکاری با شرکت‌های تولیدکننده سخت‌افزار است که تمام آنها با این روسیه قطع همکاری کرده‌اند. در نتیجه روسیه باید یا سخت‌افزار ملی تولید کند یا با همکاری شرکت‌های چینی به انجام این کار بپردازد. باید دید دستورات ولادیمیر پوتین تا چه حد پیگیری می‌شوند و آیا فرصت دو ماهه برای پیگیری چنین برنامه‌ای کافی خواهد بود یا خیر